Ето, настъпи така дълго чаканата ваканция! Децата са щастливи. Край на ранното ставане, домашните, тестовете и контролните. Предстои лято, развлечения и почивка! Но всеки родител малко или много се тревожи: как да запазим получените в училище знания? Много вероятно е без постоянните упражнения и повторения на материала информацията с лекота да се изтрие от главите на хлапетата.
Какво да правим? Как да помогнем на детето да запази нивото, до което е стигнало?
1. Вслушайте се в препоръките на вашия учител (вашите учители). Ако няма такива – попитайте. Възможно е да ви предложат интересни книги, сайтове с игри, ютюб канали и други полезни източници.
Съобразете се с вкуса на детето – купете му микроскоп, комплект истински инструменти, телескоп, комплект на младия химик или физик, книга за хербарий или читателски дневник. Главното е да е нещо, което детето ще използва. Дори можете сами да изработите някои от тези неща или пък да ги намерите безплатно – на тавана. А може да ги откриете на суперниски цени в магазинчетата за 1 лев или в сайтове за вещи втора употреба.
Планирайте полезни развлечения за лятото – посещения на музеи, театри, исторически местности, семейни разходки в парка, на морето, в гората или на реката.
2. Четенето.
- Обградете детето с книги. Избирайте теми, които му харесват.
- Водете си читателски дневник. Предложете им да изписват красиво имената на произведенията, да рисуват някои от основните герои или събития. Да отбелязват най-интересните моменти и т.н.
- Запишете детето в библиотеката
- Посещавайте регулярно с детето книжарница и му помагайте да направи избор.
3. Писането.
- Предложете на детето да си води дневник. Купете красив тефтер, където може да си записва плана за деня или месеца. Какво се е случило. Пожелания и мечти.
- Ако имате приятели и роднини, чийто рожден ден е по време на ваканцията, задължително предложете на детето да им надпише (а защо не и изработи) поздравителна картичка.
- Предлагайте на детето да пише списъка с продуктите, когато планирате да ходите в магазина, а когато отидете там – да следи по него покупките (да задрасква).
- Ако сте планирали посещение на музей, театър или други развлечения, предложете да си направи план на посещението, да запише очакванията си, а после да напише впечатленията си.
- Не се карайте на детето за грешките и не ги поправяйте. Просто му напомняйте как се пише правилно тази или онази дума. Позволете му самò да си ги поправи с коректор.
4. Математика.
- Намерете сайтове, в които математическите задачи са представени под формата на игри.
- Изберете книги, в които математическите задачи са в по-интересна/иновативна форма – със стикери, с прозорчета, оцветяване, за многократно писане (изтриваеми).
- Не изисквайте детето да се занимава прекалено дълго. Страница на ден е достатъчна.
- Дайте възможност на детето да участва при пазаруването. Да пресмята дължимата сума и рестото. Да планира колко и какви продукти ще са необходими за пикника или семейната екскурзия.
5. Чужд език.
- Потърсете ютюб уроци. Има много интересни и интерактивни формати.
- Ако знаете езика, който детето изучава, започнете да го използвате в ежедневието.
- Намерете лесни книжки на чужд език и ги четете заедно.
- Предложете на детето да направи собствен превод на книга на чужд език.
- Обърнете внимание на детската литература, която е създадена именно за изучаване на чужд език – има богат избор от такава.
- Не прекалявайте със заниманията – отново 1 страница на ден ще е повече от достатъчна.
Не се страхувайте, ако не ви стигат време или средства за нещо. Да не забравяме, че всяка учебна година започва с преговор.
Вашето дете ще има възможността да си припомни забравеното.
Все пак лятото е преди всичко за почивка и забавления!
Надя Кайра е майка, оценител и икономист. Нейните интереси са педагогика, медицина, икономика, финанси и природа.
Още по темата:
Хайде да си поговорим за плановете за лятото!
Не претоварвайте детето си със занимания през лятото - съветите на един психолог
Коментари