1. Раницата винаги трябва да се избира съгласно ръста на детето. Пробвайте я със и без връхна дреха. Имайте предвид, че зимното яке добавя допълнителен обем към детското тяло.
2. Проверете дали раницата не е прекалено тежка. Пълна, раницата не трябва да съставлява повече от 15% от теглото на ученика.
3. Винаги поръчвайте раница, съобразена с потребностите на детето. Незапълненото пространство може да доведе до деформирани учебници и тетрадки, които свободно се движат вътре.
4. Обърнете внимание на основните компоненти на ученическата раница. Много важни са отделенията/преградите, които дават възможност да се подредят най-тежките учебници до самия гръб на детето. Така разпределен, центърът на тежестта е близо до тялото.
5. Раницата трябва да има каишка с катарама на гърдите отпред. Това я фиксира върху тялото на детето и не ѝ позволява да се движи свободно на раменете.
6. Гърбът на раницата трябва да следва гръбнака на детето. Ето защо е добра идея гърбът да е винаги анатомичен и с вентилиращи подложки.
7. Изпразвайте раницата всеки ден. Създайте си навик да организирате съдържанието ѝ заедно с детето ви. По този начин учениците ще избегнат носенето на всички излишно.
8. Важно е да има светлоотразителни ленти.
9. Презрамките и всички останали каишки с катарами трябва да са регулируеми. Проверете дали децата сами могат да отварят и затварят циповете, да стягат каишките и катарамите.
10. Добра идея е да купите раница за училище, произведена от водоотблъскаващи материали и водоустойчиво дъно.
Автор: Калоян Илиев, баща на три деца. Предприемач и собственик на сайта за LEGO детски дрехи и раници UWEAR
Още по темата:
Идеи за подарък за първия учебен ден
7 въпроса, които да зададем на детето си след училище
Как да изберем правилната ученическа раница