Вярно е, че в родителството има някои класически принципи, които не се променят във времето – важно е да показваме любовта си, да бъдем искрени, да не лепим „етикети“ на децата си и т.н. – науката продължава да открива нови закономерности за успешното отглеждане на децата ни.
Прочетете кратко обобщение на изводите от пет психологически проучвания, правени наскоро.
- Родителите тип хеликоптер възпитават депресирани деца
Свръхгрижовните родители със сигурност не успяват да подготвят децата си за трудностите в реалния живот, но има и друга причина да спрат да са толкова закрилящи – най-вероятно е да ги направят нещастни.
Скорошно проучване откри „връзка между родителския стил хеликоптер и високите нива на депресия сред учениците“, отчита PsyBlog. Не е изненада и фактът, че най-обгрижваните деца демонстрират по-малко самостоятелност и знания.
- Викането по децата ги кара да се държат по-лошо
Аз имам инатливо 2-годишно дете и напълно разбирам – всички понякога викаме на децата си. Но според последните проучвания е по-добре да не ви става навик. Не само защото е неприятно за всички наоколо, но също и защото в резултат от него детето ви се държи още по-лошо.
„Проучване сред 967 американски семейства показва, че прекалено строгото вербално общуване с 13-годишните деца води до влошаване на тяхното поведение през следващата година (Wang et al., 2013). И няма значение колко силна е връзката между децата и родителите“, отбелязва PsyBlog.
- Режимът на сън прави децата по-умни
Децата, които не са спали достатъчно, са със сигурност в лошо настроение, но науката доказва, че те са и по-малко умни. „Изследователите проследяват 11 000 деца от момента, в който са на три години, до навършването на седем години, за да измерят ефекта на съня и техните когнитивни функции. (Kelly et al., 2013).
Изследователите откриват, че „нередовните часове за лягане водят до по-ниски резултати в четенето, математиката и пространствената ориентация при момчетата и момичетата“, казва says PsyBlog.
Ние, възрастните, знаем колко ни е трудно да се съсредоточаваме, когато не сме спали добре, така че това не би трябвало да е изненада за нас. Все пак може би тази информация ще е още един стимул за вас да спазвате определен режим на сън с детето си.
- Редовните физически упражнения ще помогнат на детето ви да се представя по-добре в училище
Много научни проучвания потвърждават факта, че физическите упражнения помагат на мозъка ни да работи по-добре, така че и това не би трябвало да е изненада.
„Ново изследване сред 11-годишни деца показва, че средно и високоинтензивните тренировки водят до по-добри резултати по литература, математика и други предмети. (Booth et al., 2013). Същите ползи се наблюдават и при резултатите от изпити на 16-годишни младежи, казва PsyBlog.
- Децата в едно семейство наистина са различни
Ако понякога се чудите как изобщо е възможно децата ви да имат общи гени, едно конкретно изследване има отговор за вас. Изводът от него е, че „2 деца в едно семейство нямат повече общи черти от двама напълно непознати“.
Как се получава така, при положение че споделят еднакво ДНК?
Очевидно различните отношения между родителите и всяко дете, както и различният житейски опит на детето извън семейството, добавят към различията в характера и ги засилват.
Източник: Inc.com
Още по темата:
Колко е важна социализацията за децата?
Научни факти за родителството по време на пандемия
3 причини, поради които децата не ни слушат
Коментари