Съвет 1. Мама ТРЯБВА да си почива.
Безполезно е отново да ви говоря за грижата към себе си, за почивката… Защото ние, жените, сме тези, които винаги казваме: „Но това е невъзможно!“. Възможно е. Нека разгледаме вариантите:
- Почивката е промяна на обичайната рутина и може да бъде съвсем кратка. Променяйте всеки ден по нещо малко. Единия ден се разхождаме с количката наляво, а другия ден – надясно.
- Движение – каквото и да е: малко клекове, гимнастика с детето, лека йога.
- Спирайте навреме. Хайде да пробваме сега. Вашата задача е да се отделите от телефона, да затворите очи и да си представите например праскова. Вие я режете, сокът тече и е много свеж. Това може да отнеме от три до пет секунди, но позволява мигновено презареждане.
Съвет 2. Почти винаги за капризите и истериите на децата са виновни родителите.
Истерията е мощен емоционален изблик, с който детето реагира на определени преживявания. Тя бързо минава, без да е нужно да се отделят прекалено внимание и усилия.
Още нещо важно: истерията, това е разтоварване. Когато детето е на 4–5 години, може да покрещи 5–10 минути, но по-продължителен плач може да доведе до по-големи проблеми.
Какво да правим?
- Най-добрата борба е профилактиката. Ако денят е бил богат на емоции, изкъпете детето, сложете го да спи по-рано. Ако знаете, че обикновено изпада в истерия в мола, спрете да го водите там.
- Истерията се задълбочава, когато има зрители. Нека край детето остане един, най-близкият му човек. В началото просто да е до него, мълчаливо. След 2–3 минути започнете да говорите тихо и твърдо, като се стараете да превключите вниманието на детето към друга тема
- Превключването е трудно, но не е невъзможно. Може да се опитате да го подбудите към действие – да отидем, да видим и т.н.
- Ако детето е по-голямо от 2 години и в позната обстановка, можете да го оставите и само за известно време, което съответства на годините му: 2 години – 2 минути.
- Владейте се. Помнете: на детето му е трудно, расте, променя се, истерията е в резултат на неумението му да се справи с потока от емоции.
Почти винаги за детските истерии и капризи са виновни родителите. В началото позволяваме всичко на детето си, а после изведнъж решаваме да го възпитаваме.
Един от факторите, които допринасят за капризното поведение, е разликата между позициите на татко и мама. Това поражда вътрешна тревожност у детето и тази несигурност често води до истерии.
Съвет 3. До 5-годишна възраст децата не правят нещата нарочно.
„Той ми прави напук!“, „Не разбирам какво иска от мен!“, „Просто му харесва да ме дразни!“ – често чувам тези оплаквания от родители, особено на деца от 1 до 5 години. Какви могат да бъдат причините?
- Имайте предвид, че детето е ваше отражение. Ако ви е тъжно, страшно, нямате пари, ядосвате се, карате се със съпруга си! Детето отразява вас, което означава, че… Точно така! Ще ви ядосва още повече!
Моля ви, когато анализирате поведението на дете до 5 години, винаги започвайте от себе си и своите емоции. Детето просто вика „Мамо, разбирам те, подкрепям те!“. Само че в действителност ние не желаем такава подкрепа. - Детето се чувства зле физически. На децата им е трудно да описват състоянието си, дори на тези, които могат да говорят. Те просто мрънкат и както ви се струва, го правят, за да ви дразнят. Опитайте да прегърнете, да съжалите, да приласкаете.
- Иска внимание. Когато „не ви е до него“ вчера, днес, утре – това се помни и сумира. В един момент търпението на детето свършва. Така е измислено от природата – докато е малко, то е центърът на Вселената си и не разбира, че вашите дела са по-важни и нужни от неговите.
- Вие сте го научили да общува по този начин. Ако на детето се повишава глас, то ще прави същото. Ако винаги му се радвате, то ще ви се радва. Много е просто.
Ако съвсем не знаете как да постъпите и да се справите, седнете до него и помълчете… Това е моят любим метод. Не трябва да се обвинявате или да изпадате в истерия. Просто почакайте мълчаливо. Вие не сте виновни, а просто не разбирате и това е нормално – все пак сте различни хора.
Съвет 4. Викането е нормално.
Детето трябва да има възможността да наблюдава различни емоции. Викът като висша форма на раздразнение е нормален. Не е нормално обаче, когато раздразнението е хронично състояние.
И тук вече трябва да анализирате себе си и да си помогнете. Много важен момент: аз не поощрявам децата ми да викат! Говоря за нещо съвсем друго, но изключително важно:
- Ако ви боли – плачете.
- Ако ви е смешно – смейте се.
- Ако сте раздразнени – викайте.
Но позволявайте това и на детето си. Без думите „Не боли толкова, стига си плакал!“, „Няма нищо смешно!“, „Не викай! Голяма работа, че съм ти изхвърлила рисунката!“.
Забраната да се проявяват емоции и за вас, и за детето води само до потискане на чувствата. Това може да предизвика психосоматични заболявания, апатични и депресивни състояния, а също и хипертрофирани прояви на чувства, които дълго са били скривани. В резултат на това детето само крещи – това е неговата форма на общуване.
Съвет 5. Детето, както и всеки човек, трябва да знае границите на позволеното.
Представете си, че ви захвърлят на непознат остров и ви кажат: „Прави каквото искаш“. Но не ви запознаят с местните закони. Така може и да ви изядат. А на детето му е още по-сложно. То е чист лист.
Важното при очертаването на границите:
- Те трябва да съответстват на възрастта. Ако се опитате да четете дълга лекция на 2-годишно дете, то ще остане с впечатлението, че искате да му кажете нещо, но няма да разбере какво точно.
- Трябва да бъдете последователни. Ако сте в парка, горещо е и на искането: „Мамооо, искам сладолед!“, сте отговорили с „не“, то не променяйте мнението си.
Ако в отговор започнете да викате: „И два ще ти дам, само спри да мрънкаш!“, в съзнанието на детето ще щракне: „Трябва да запомня, че ако досаждам, получавам това, което искам“. - Детето не знае предварително кое е приемливо и кое – не. Не бива да го шляпвате зад врата, защото е казал за приятелката ви „Много е дебела!“. То не знае защо това не е редно, вие трябва да го научите.
Източник: Лариса Суркова
Още по темата:
Единайсет съвета за възпитанието на децата от психолог и майка на пет деца - част 2
Прекаляваме ли с грижите към децата ни?
10 начина, по които вредим на децата си
Коментари