Блог
Категории в блог:

Не плашете детето с измислени неща (Баба Яга, Торбалан, Злата вещица, призраци и др.) или с реални неща (Лошият чичко полицай, някоя съседка и др).

„Имам кутия и в нея затварям всичките си притеснения.“
Необходими материали: кутия от обувки, цветна хартия, флумастери, прежда, стикери и др.
Времетраене: 30-60 минути за подготовка; от една седмица до няколко месеца.
Подходяща възраст: над 4–5 години.

Следвайте принципи за общуване, които са се доказали във времето.
Незабравяйте по-големите деца: към тях също трябва ярко и явно да изразяваме любовта си, емоциите си, своята привързаност, гордостта си. Те винаги ще имат нужда от това: станете коментатор за неговия фен клуб, поздравете я дори за най-малкия успех.

Предложения от Клевър Бук

Българският Червен кръст и „КЛЕВЪР БУК“ ООД стартират съвместна кампания в полза на Националния дарителски фонд за подпомагане на деца, пострадали при пътнотранспортни произшествия. В периода от 01.11.2019 г. до 01.02. 2020 г. издателството ще отчислява по 20 % от всеки продаден комплект образователни карти за игра („Бъди в безопасност“, „Бъди здрав“, „Бъди щастлив“) от електронния си магазин. Всички средства ще бъдат използвани за лечението и рехабилитацията на деца, пострадали при пътни инциденти.

Каква е обичайната ни реакция, когато детето капризничи, отказва да направи нещо важно?
Правим се, че нищо не е станало, разказваме за последствията, принуждаваме? Съгласете се, че нито един от тези методи не е особено ефективен, но всички те обикновено водят до нежелани странични ефекти.

Много често, когато правим забележки, ние не се съобразяваме с житейския, речниковия и емоционалния запас на детето. В повечето случаи то просто не разбира какво му казваме, чува само „Не“ или „Спри“, без да разбира основанията за това.

„Открих, че е излъгал няколко пъти, за да скрие белите, които е направил, и не ми е показвал оценките си в училище. Това не може да продължава така!“

„Не разбирам какво се случва с нея! От известно време тя дори не желае да се опита да направи, каквото я помоля или каквото каже учителката; твърди, че вече си знае/може. Ако настоявам, тя кръстосва ръце, инати се. Ако продължа да настоявам, избухва в сълзи и изчезва.“

„За нищо не ме бива“ е всичко, което казва, когато я помоля да ми разкаже как е минал денят ѝ в училище.“
Разликата между самоувереност и самохвалство
Познавате ли много възрастни, способни да говорят позитивно за себе си, да изразяват удовлетвореност от своята личност, своите действия? Нашата култура ни подтиква към скромност. Направено изследване посочва, че 67% от запитаните французи предпочитат да затаят хубава новина, за да не предизвикат завист… В нашето общество е по-приемливо да говорим за съмненията и слабостите си. Ако запитате хората около вас: „Какви са вашите качества?“, несъмнено рискувате да не получите отговор или да ги притесните: „Така не се прави“, или пък: „Мога да ти кажа кои са моите недостатъци, но качествата ми!…“. Така че всички ние, без изключение, сме повлияни от схващането, че съществува връзка между осъзнаването на личния потенциал и самохвалството.

Сутрин е, разхождам се в парка.
Срещу мен тичат и се гонят две къдрави момченца, две братчета. Едното, със зелените сандалки, е на 6, а другото, със синята тениска, е на 4 годинки.

Като начало дарете им разбирането, че съществуват ценности. Живеем в модерен свят, където има голяма доза неопределеност, непредсказуемост, двусмислие и сякаш не са останали никакви ценности, няма добро и зло, хубаво и лошо.
- Страница Предишен
- Страница 1
- ...
- Страница 31
- Страница 32
- В момента четете страница 33
- Страница 34
- Страница 35
- ...
- Страница 75
- Страница Напред