Предварително:
Говорете за училището като преживяване – старайте се да бъдете максимално обективни, да не прекалявате с хвалбите или пък с предупрежденията.
Имайте предвид, че детето много ясно усеща скритите ви намерения и ако вие настойчиво му повтаряте: „Няма от какво да се притесняваш!“, то със сигурност ще започне да се страхува.
Разкажете му как ще мине първият учебен ден – че ще има много хора, ще има нови деца, нова госпожа, после ще влезете в класната стая и т.н. Несигурността плаши, децата обичат яснотата, предварителната информация ги успокоява, че всичко е под контрол.
Планирайте заедно – изберете заедно дрехите за първия учебен ден, напазарувайте поне част от необходимите материали, особено раницата, включете активно детето в подготовката – нека усети това преживяване като свое.
Първият учебен ден:
Ако детето се притеснява:
Прегръщайте го, галете го, докосвайте го. Децата ни имат нужда от физически контакт, и то с нас – това ги успокоява.
Не омаловажавайте чувствата му – не му се карайте, не му казвайте, че се глези, не го призовавайте да е смело – разберете, че му е тежко, и просто му говорете спокойно и позитивно.
Огледайте се за друго притеснено детенце и хванете двете за ръчичка – чуждото нещастие успокоява личното, а топлината на друга детска ръка вдъхва увереност
Не показвайте вашата тревога – не може да очаквате детето ви да е щастливо, ако вие сте несигурни и разтревожени. Ако се чувствате така – скрийте го и се усмихнете – дължите го на детето си!
Следващите дни:
Много често след първия учебен ден децата се опитват да преговарят – а може ли да ме вземаш по-рано, на мен не ми харесва храната в стола, искам да си стоя вкъщи. Тук трябва да разберете каква е истинската причина за това и да се опитате да постъпвате спрямо нея:
Ако детето просто се опитва да види доколко сте сериозен с тази нова инициатива – проявете твърдост. Колкото по-последователен и неотстъпчив сте, толкова по-рано детето ще спре да гледа към вас и към предишното си ежедневие и щесе обърне към новата реалност и новите контакти.
Ако детето наистина се изтощава – емоционално или физически – проявете загриженост. Отпускайте му малки почивки – веднъж в седмицата го вземайте по-рано и правете нещо, което знаете, че обича – разходка, кино или почивка у дома. Лека-полека то ще свикне с новия ритъм и необходимостта от тези малки „бягства“ ще отпадне.
Автор: Биляна Павлова, семеен консултант
Още по темата:
8-те вида интелигентност и успехът в училище
Да има ли униформи в училище – за и против
Трябва ли да се забранят домашните?