Месец на детската книга - отстъпки до 40%. Разгледай тук:

Блог

Всъщност, да си родител, не е толкова трудно Всъщност, да си родител, не е толкова трудно

Колкото повече разсъждавам на тема детското развитие, толкова по-спокойно ми става.

Оказва се, че не е чак толкова трудно. Ако се обобщят всички съвременни изследвания и се извади главната идея, то тя ще бъде тази: не се впрягайте чак толкова.

Работата е там, че у детето има вграден механизъм за търсене именно на тези занимания, от които то се нуждае в определения момент. Говорим за заниманията, които са му необходими за нормално, хармонично развитие, а не за да впечатли околните.

Прочети още
5 възпитателни метода, които имат обратен ефект 5 възпитателни метода, които имат обратен ефект

1. „За да успокоим детето, е нужно да го разсеем.“

Цел: Да помогнем на детето да се справи с негативните чувства.

Резултат: Отвличането на вниманието води до това, че негативните чувства остават вътре в детето. Дори външно то да се успокоява, най-вероятно потиснатите емоции ще се проявят при първия удобен случай, а ние ще се чудим защо заради някаква глупост детето е изпаднало в истерия за часове.

Прочети още
Как да сме по-търпеливи с децата си Как да сме по-търпеливи с децата си

Виканици, караници, гневни погледи… всичко, което се случва, когато загубим търпение. Но едва ли искате децата ви да ви запомнят с това, нито пък искате те да отглеждат децата си по този начин.

И така, как да бъдем по-търпеливи с децата си:

Прочети още
7-те неща, които не сте очаквали от родителството 7-те неща, които не сте очаквали от родителството

1. Чантите.

Чували сте за безсънните нощи, за коликите, сополите и задачите по математика. Но никой, никой не си направи труда да ви предупреди за чантите, торбичките, раниците и найлоновите пликчета, нали? Всяка сутрин ще се опитвате да откриете в мъглата на ума си информация за това кое дете на какво трябваше да ходи днес – футбол, плаване, карате? И при всяко връщане вкъщи ще носите: раницата с резервните дрехи за градината (знам, че тя по принцип си стои в шкафчето в градината, но дъщеря ви от известно време не може да живее без нея), оборудването по плуване, дамската ви чанта (която всъщност е чантата от детската количка, но се надявате да не си личи много), дамската чантичка на дъщеря ви (която е всъщност вашата бивша дамска чанта), якето на детето, безценните драсканици от днешния успешен учебен ден. За да приключа все някога темата, няма да спомена за евентуалните чанти с покупки.

Прочети още
За първи път в живота си - истините, които всяка майка знае За първи път в живота си - истините, които всяка майка знае

1. За първи път в живота си си сигурен, че някой те обича – искрено и безусловно. Независимо как изглеждаш, как миришеш и дори как се държиш. Някой грейва от щастие, щом те види, дори след 5-минутна раздяла. Някой те целува беззъбо по брадичката, бърка ти любовно в устата или търка носа си в твоя. Някой иска непрекъснато да те държи за ръката – „Ама защо не ме стискаш, стискай ме де! Не ме пускай!

Прочети още
Могат ли децата без играчки? - част 1 Могат ли децата без играчки? - част 1

На всички родители е до болка позната картинката – само след час новата играчка се търкаля сред купчината от кукли, колички и топки и детето вече я е забравило. В Германия решават да изпробват доста по-радикален метод за решаване на този проблем.

Прочети още
КОЙ е измислил ранното ставане? КОЙ е измислил ранното ставане?

Аз не мога да разбера откъде изобщо се е взела идеята, че детските градини и училищата трябва да започват в това съвършено нечовешко време. Кой е решил, че децата, които сме разбудили по тъмно, натикали в чорапогащници, извадили на студа и сме завлекли до училище,  ще възприемат отлично учебния материал, поднесен им от някакви възрастни, които едва-едва са стигнали до училището по тъмните улици?

Хипотезата, че така е най-удобно за работещите, за да могат да заведат децата и после да стигнат до работа, е невярна, защото училищата свършват по-рано, отколкото свършва работният ден на тези клети служители.

Представяте ли си колко различен би бил светът, ако цялото това нещастие започваше в 10 часа сутринта. Дори само заради това децата да не се налага да стават на тъмно и за цял живот да запомнят с неприязън фразата: „Катяяя, Кольооо, ставайте, ще закъснеем за училище!“, и стърженето на лопатите по асфалта. И лицата им няма да са толкова прозрачни. И сутрешните караници ще са по-малко. Извинете, но просто не мога да повярвам, че всичко това се е върнало в живота ми с идването на децата. И скоро няма да си тръгне.

И защо, защо нито едно училище не започва в 10 часа?

Смятам, че напливът в него би бил огромен!

Източник:

Прочети още
Могат ли децата без играчки? - част 2 Могат ли децата без играчки? - част 2
Прочети още
Майката, която изхвърли всички играчки на децата си Майката, която изхвърли всички играчки на децата си

Али Казара буквално се дави - в море от играчки.

„В къщата си имахме специална огромна стая само за играчки. Кошове, претъпкани с какви ли неща. Скъпи играчки, с които никой не си играеше. Когато пращах децата д

Прочети още
Типове деца и съвети за тяхното възпитание - част 2 Типове деца и съвети за тяхното възпитание - част 2

✔ ФЛЕГМАТИК

Бавно, търпеливо и спокойно на външен вид дете. То е последователно и обстоятелствено в своите занимания. Докато е малко, си играе само с няколко любими играчки, не обича бъркотията и шума, предпочита да хапва и да си почива, като няма особени претенции към храната. Трудно може да се нарече фантазьор. Обикновено подрежда дрехите и играчките си. Именно детето флегматик е способно акуратно и добросъвестно да бели тапетите в хола, докато възрастните са заети със собствените си задачи. Но е напълно способно да предизвика скандал, ако не му дадете чашата или лъжицата, с които е свикнало – не обича да се нарушава обичайният порядък.

Прочети още
Типове деца и съвети за тяхното възпитание - част 1 Типове деца и съвети за тяхното възпитание - част 1

ХОЛЕРИК

Избухлив, самоуверен, бързо взема решения, затова и неговите идеи често не са обмислени, но са много интересни. Холерикът е много подвижен, не понася чакането, често сменя настроенията си. Трудно е да се предскаже как ще се държи в нова обстановка. Детето холерик е много немирно и непрекъснато спори с вас. То е решително, настойчиво и безстрашно, може да промени решението си в последната минута, обича риска и приключенията. Не знаеш какво да очакваш от него, но всъщност и самото то не е наясно какво ще му хрумне. 

Прочети още
Осем лоши навика, на които несъзнателно учим децата си Осем лоши навика, на които несъзнателно учим децата си

Родителят, това е първият и най-важен учител в живота на детето, неговият модел за подражание.

Децата ни се учат от нас как да се справят с проблемите, да вземат правилното решение, да взаимодействат с другите хора и да отговарят за постъпките си. Никой не е идеален, затова е добре да се погледнем отстрани и да видим какъв е примерът, който даваме на детето си. Прочетете списъка по-долу и проверете колко от тези вредни навици имате, а после ги променете:

Прочети още

Артикули 637 до 648 от 890 общо

Покажи на страница