За поръчки: 0889 237 378 (от 9:30 до 16:30) Контакти
За поръчки: 0889 237 378 (от 9:30 до 16:30) Контакти
„Когато му предложа да покани приятели на гости, детето ми казва, че няма такива и че на никого не му пука за него.“
Страхът от погледа на другия
„Когато гледам себе си, се отчайвам“, казва афоризмът, но детето, което не притежава самоувереност, не е в състояние да приложи неговата втора част: „Когато се сравнявам с някого, се успокоявам“.
ПРОБЛЕМ
„Не се осмелява да каже кое върви добре и кое не, дали обича нещо, или не, дълго се колебае, преди да избере, след това сменя мнението си, извинява се веднага след като му се стори, че е сгрешил, или е направил беля.
Следвайте принципи за общуване, които са се доказали във времето.
Обърнете внимание на това, което дава резултат отначало, винаги, всеки ден.
След като две години се правихме на глупаци с нашите най-малки деца, плакахме, викахме от
Като помагате на децата си да оценят самоувереността си, вие не просто прилагате модерни родителски техники. Предлагате им начин на живот, който им помага на първо място да са в хармония със самите себе си. Това е пътуване, чиято цел е човек да открие своето правилно място според своите вътрешни, лични критерии. Да определи личните си цели, като следва по-скоро своите дълбоки стремежи, отколкото да отговаря на някаква обществена представа, напудрена и изкуствена. Да е с добро самочувствие и да се чувства добре сред околните. И да, накрая, да си самоуверен, означава да разбереш по-добре как да придадеш смисъл на живота си.
Отначало Хауърд Гарднър дефинирал седем вида интелигентност, към които през 1996 г. добавил осми вид – „натуралистична интелигентност“. Дефинирал определен брой критерии, позволяващи да бъде смятано като интелигентност нещо, което би могло да се определи като качество, умение, възможност или талант.
Ако детето ви среща трудности в училище, класическият метод се състои в това да се опитате да попълните пропуските му, като го натоварите да работи повече, като го проверявате по-често и го карате да се упражнява в тези области, в които среща трудности. Но тази допълнителна работа, която е мъчителна за него, се оказва в повечето случаи неефикасна, ако използвате едни и същи канали за обучение и се позовавате постоянно на едни и същи видове интелигентност.
Как изглежда един интелигентен човек? Дали той е изключително образован? Или е човек, който е „успял“ и има страхотна професионална кариера?
Някой, който схваща бързо? Изследовател? Някой с много дипломи? Някой, който чете много, който прекарва живота си, заровен в енциклопедиите? Някой, който отлично се приспособява?
Всички искаме децата ни да са мили, уверени в себе си, общителни и спокойни. Но никак не е лесно да научим децата си да овладяват различните видове поведение в различните ситуации.
И много често пропускаме възможността да ги оставим да се научат сами и дори им вредим с определени родителски навици.
Момиченце на около години седна до мен на пейката.
- Здравей – казвам ѝ.
- Здравей – въздъхва тя.
- Нещо си тъжна?
- Да – въздъхва отново.
- Ще ми разкажеш ли?