За поръчки: 0889 237 378 (от 9:30 до 16:30) Контакти
За поръчки: 0889 237 378 (от 9:30 до 16:30) Контакти
Опитвали ли сте се да научите децата какво е приятелство?
Да намериш приятел и да останеш приятел с някого са умения, които не всички притежаваме и прилагаме с лекота. Добрата новина е, че както почти всяко друго социално умение, те могат да бъдат придобити. Искате ли да помогнете на децата си да развиват и задържат приятелства?
Тогава им обяснете тези неща:
Да имаш добри приятели, те прави щастлив. Приятелствата могат да се зародят в семейството, в квартала, в училище и дори в интернет. За да си добър приятел с някой не е необходимо само да играете заедно на площадката, или да седите на един чин. Изграждането на приятелство изисква много усилия (от двете страни), но може да се превърне в дългогодишно прекрасно изживяване.
Вчера, преди да заспи, дъщеря ми дълго се въртя в леглото. Най-накрая сподели какво я мъчи: „А пък Пепи не иска повече да ми е приятел. Бяхме си най-добрите приятели, той ме обичаше, а сега не иска да ми е приятел. Това си е негов избор, но ми е много тъжно. Попитах го какво е станало, но той избяга“.
1. Родителите са основният модел за подражание на децата.
Вярно е, че светът на детето ви се разширява в момента, в който то тръгне на училище. Там са учителите и съучениците, които от своя страна имат своите индивидуални и семейни особености. В училище децата научават много – знания, умения, жаргон и дори неприлични думи. Въпреки това родителите са тези
Не слушайте какво казват другите родители за учителя на детето ви. Не забравяйте, че вкусовете и критериите са различни, както и интерпретациите на конкретни случки.
Със сигурност за вас този ден е вълнуващ, но можете да помогнете на детето си наистина да го почувства като НЕГОВИЯ специален ден. Ето как:
Най-важното условие за успешна адаптация към училищната среда е самостоятелността. Колкото по-подготвено е детето ви, толкова по-уверено и спокойно ще е по време на часовете.
Говорете за училището като преживяване – старайте се да бъдете максимално обективни, да не прекалявате с хвалбите или пък с предупрежденията.
„Дали Пепи вече знае таблицата за умножение?“
„Защо Кати не може да решава текстови задачи?“
„Кога Ники ще може да смята до 500?“
„Защо Бети не може да брои до 500?“;
„Време ли е Том да се запознае с квантовата физика?“.
Много родители смятат, че рутината преди сън е задължителна при бебетата, а с порастването отпада. В действителност тя е нужна и на децата, защото ги успокоява и настройва за лесно заспиване. Просто изглежда малко по-различно.